شام شهادت امام جعفر صادق علیه السلام | جمعه 93/5/31

سخنران : حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی نیشابوری
مداحی : کربلایی امیر احمدی - کربلایی حنیف طاهری - کربلایی حسین عینی فرد - کربلایی ابراهیم رحیمی - کربلایی عبدالرضا هلالی
محل برگزاری :
حسینیه امام موسی بن جعفر علیه السلام

 به نام خداوند بخشنده و مهربان
خلاصه سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی نیشابوری
پس از سلام و صلوات بر محمد و آل محمد
از برکات وجود مبارک امام صادق علیه السلام، مجاهدت های علم محور ایشان است. برای بهره گیری ازاین آمیزه ها باید ظرفیت وجودیمان را بالا ببریم. همانند گنجایش کاسه ای که بخواهیم در آن چیزی بریزیم. اما باید این ظرف پاکیزه باشد. و اول شرط پاکیزه بودن این فکر، ولایت پذیری ست.
امام صادق علیه السلام همانند دیگر ائمه ی اطهار علیهم السلام، تطهیر افکار و اذهان مردم را در پیش گرفتند پیش از آنکه به تطهیر اعمال و قلوب مردم بپردازند. چراکه برای همراهی با امام ابتدا باید با ایشان همفکر بود. همفکر بودن به معنای ولایت است. بعد از فکر، قلب انسان هم باید مملو از مودت و دوستی باشد، و در آخر باید تمام اعضا و جوارح در اطاعت محض از ایشان باشد. اگر این چنین دست در دست امام بگذاریم، نجات خواهیم یافت اما اگر در کنار دوست داشتن امام، همفکر نباشیم و کردارمان چیزی جز خواسته ی امام باشد در نهایت به سرنوشت کوفیان دچار خواهیم شد.
یکی از خطرات بزرگی که ممکن است ما هم به آن مبتلا شویک این است که از امام خود ایراد بگیریم. همچون مارقین که از حضرت امیر علیه السلام می خواستند تا از آنها تبعیت کنند. یا عده ای که به لباس نظیف امام صادق علیه السلام ایراد گرفتند و حضرت در نهایت ادب و احترام، جهل آنها را به آنان یادآور شدند.
دلیل تزلزل ما عدم رجوع ما به منابع معارف ما یعنی قرآن است.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: روز قیامت که شد، ما آنها را سرپرستی می کنیم. این، به آن شرط است که ما شیعه باشیم.
شخصی به ابابصیر گفت از امام صادق علیه السلام بپرس گناهان زیادی داشتم آیا براى من توبه ای هست؟ وقتی ابابصیر به امام رسید، همه ی امور خود را گفت و حرف همسایه اش را فراموش کرد. امام فرمود ابابصیر همسایه ات را فراموش کردی! به او بگو اگر توبه ی حقیقی کرده باشد و در سایه سار اهل بیت باشد من بهشت او را تضمین می کنم. وقتی ابابصیر اینها را به همسایه اش گفت اشک از چشمانش جاری شد بعداز چندی بر بستر بیماری افتاد و در آن حال به ابابصیر گفت می بینیم بهشتی که امام صادق علیه السلام وعده داده بود.

تاریخ درج خبر: ۱۳۹۳/۰۵/۳۱